Posuvné dveře

Posuvné dveře jsou designovou částí skříně a díky jejich vzhledu můžete skříň dokonale sladit s vaším interiérem.
Měly by mít celorámovou konstrukci z kvalitního hliníku a ložisková, výškově nastavitelná kolečka s prodlouženou zárukou. Vyžadujte co nejmenší hmotnost dveří. Optimální je výplň o tloušťce 4–10 mm.
Nejběžnější výplní je LTD nebo sklo. Častá je i kombinace více druhů výplní a barev. Jednoduše tak sladíte vaše oblíbené barvy v interiéru.
U skleněných výplní vždy vyžadujte bezpečnostní provedení. Důležité je podlepení skla bezpečnostní fólií. Díky posuvným dveřím máte možnost získat zrcadlo v místnosti přímo ve výplni dveří. Trendem je také barevné sklo – Lacobel nebo sklo mléčné či matné. Sklo Lacobel je nejlepším řešením vysokého lesku.
Samozřejmostí jsou tlumené dotahy, které vám umožní komfortní zavírání dveří. Mohou být jak na krajních, tak i středových dveřích.

vestavěné skříně

Standardně doporučujeme šířku do 120 cm. Pro profily s menší pevností, designový AL 55 nebo pro úzkou kolej AL 53, 54 doporučujeme šířku do 90 cm.
K zajištění stability by šířka dveří neměla být menší než 50 cm. Díky kvalitnímu kování mohou mít jedny posuvné dveře šířku až 150 cm a výšku až 350 cm.
Je však nutné zvolit pevnější rám (AL 56, 57), počítat s vyšší hmotností a dveře navíc musíme rozdělit dělícím profilem.

Jaký zvolit počet dveří?

Sudý počet dveří vám umožní volný přístup k věcem minimálně v jedné polovině skříně.
U třídveřové skříně se dostaneme vždy jen do jedné třetiny.

vestavěné skříně vestavěné skříně

Výplně posuvných dveří

Lamino (LTD)

vestavěné skříně

Lamino na korpusy a výplně od největších a nejběžnějších dodavatelů na našem trhu Egger a Kronospan v tloušťkách 10 a 18 mm. Výhodou je široký výběr a běžnost vzorkovníků. Jinak jsme schopni do našich rámů použít jakékoliv lamino dostupné na našem trhu, nebo se dá použít i vaši vlastní výplň (například dýha, pás podlahoviny, či další materiál, který chce zákazník použít v interiéru). Výhodou je příznivá cena a velká škála dřevodekorů a barev.

Skleněné výplně

vestavěné skříně

Samozřejmostí je bezpečnostní provedení a usazení skleněných výplní v gumovém „U“ těsnění bez použití silikonu nebo lepení na další materiál. Sklo není v přímém kontaktu s hliníkem. Výhodou je i malá hmotnost dveří a na rozdíl od konkurence nejsme omezeni rozměry skleněné výplně bez dělení (většinou 80 cm x 220 cm) Výhodou dolního profilu u dveří je praktičnost při úklidu, kdy nedochází k přímému kontaktu vysavače nebo smetáku se sklem. Čas skleněným výplním neuškodí, i po letech vypadají jako nové, snadno se udržují a čistí.

Zrcadlo

Klasické stříbrné zrcadlo si dokážeme všichni představit. Tím ale naše nabídka nekončí. Zákazníkovi můžeme nabídnout i zrcadlo bronzové, šedé „s kouřovým efektem“ nebo modré. Všechna zrcadla jsou podlepena bezpečnostní fólií.

Lacobel

vestavěné skříně

- lakované sklo splňující požadavky na vysoký lesk Lacobel je čiré sklo pokryté ze zadní strany vysoce kvalitním lakem a podlepené bezpečnostní fólií. Jeho barvu můžete vybírat ze vzorkovníků RAL nebo NCS. Průmyslově dodávaný lacobel má nevhodné formáty pro výplně dveří. Výrobci, kteří ho používají upřednostňují co nejmenší odpad a nejednají se zákazníkem na rovinu. Jen výroba na míru zajistí i to, že nejsme limitování klasickými rozměry (nezajímá nás odpad) a pouze 20 odstíny průmyslově dodávaného lacobelu, který ještě není vždy na extra čirém skle. Náš dodavatel barev má roky osvědčené složení barev na sklo a dodává je i v malém množství (0,5 litru).

Matelac

– satinované (chemicky matované) sklo, kde lak je nanesen na hladké zadní straně. Sklo vypadá matně a je podlepeno bezpečnostní fólií. Platí zde stejné postupy jako u lacobelu.

Connex

vestavěné skříně

– bezpečnostní varianta mléčného nebo čirého skla. Bezpečnostní vrstvené sklo CONNEX se vyrábí spojením dvou vrstev skla s bezpečnostní fólií uprostřed. Vyniká pevností a využívá se hlavně tam, kde by hrozilo poranění s obyčejným sklem.

Connex nabízíme především tam, kde zákazníci vyžadují sklo mléčné, nebo čiré. Časté je použití u průchodových dveří nebo u dělící stěny v interiéru. Můžete se setkat i s na první pohled podobnými skly Lacomat a Matelux (Satinato). Ale pozor, skla nejsou bezpečnostní a u posuvných dveří není dostatečně mléčný efekt. Viz fotografie na další straně.

Porovnání skel Matelux (Satinato) vlevo a Connex vpravo. Matelux nejen že není bezpečnostní, ale také nenabídne dostatečně mléčný efekt. Oblečení a věci uložené ve skříni tak nevzhledně narušují design skříně.

Fotosklo

– sklo s motivem, obrázkem, fotkou. Oblíbený je dotaz, zda jsme schopni dodat fotosklo. Po cenové kalkulaci se většinou zákazník od tohoto provedení odkloní. Problém bývá u dodavatelů, kteří chtějí „ušetřit“ nebo nemají kvalitní technologii. Dodané sklo není potom v potřebném grafickém rozlišení a kvalitě. Je potom lepší, abyste si fotosklo vybrali a objednali sami. Od nás dostane potřebné rozměry. Toto sklo od vás dovezeme k nám na dílnu a namontujeme jako výplň dveří.

Kování

[ AL 50 ]
profil AL50 stříbrná profil AL50 šampaň profil AL50 bílá lesk profil AL50 nerez světlý profil AL50 nerez tmavý
Stříbrná Šampaň Bílá - lesk Nerez světlý Nerez tmavý
[ AL 51 ]
profil AL51 stříbrná profil AL51 šampaň
Stříbrná Šampaň
[ AL 55 ]
profil AL55 stříbrná profil AL55 šampaň Svislý profil vhodný pro nižší a užší dveře. (komody, botníky, atd.)
Stříbrná Šampaň
[ AL 52 ]
profil AL52 stříbrná profil AL52 šampaň Svislé profily vhodné také pro zafrézování výplní v tloušťce 18 mm.
Stříbrná Šampaň
[ AL 56 ] [ AL 57 ]
profil AL56 stříbrná profil AL56 šampaň profil AL57 stříbrná profil AL57 šampaň profil AL57 nerez tmavý Svislé profily vhodné také pro zafrézování výplní v tloušťce 18 mm.
Stříbrná Šampaň Stříbrná Šampaň Nerez tmavý
[ AL 53 ] [ AL 54 ]
profil AL53 stříbrná profil AL53 šampaň profil AL54 stříbrná profil AL54 šampaň Svislé profily vhodné pro místo, kde je problém s použitelnou hloubkou. Pozor, menší tuhost profilu. Hloubka horní koleje jen 53 mm.
Stříbrná Šampaň Stříbrná Šampaň

Jaké jsou výhody našeho kování?

Celorámové posuvné dveře s výplněmi o tloušťce 4–10 mm mají nízkou hmotnost a tím i větší životnost mechanických částí. Komfort při otvíraní lehčích dveří zde hraje také roli. Dveře s výplní 10 mm váží zhruba 20 kg, naopak dveře s výplní 18 mm mohou při stejných rozměrech vážit až 50 kg – opravdu by se vám každé ráno chtělo otvírat 50 kg posuvné dveře?

Všechny výplně jsou v rámu uloženy na sucho. Díky tomuto řešení je tak případná výměna výplní snadná a nedestruktivní. Skleněné výplně jsou v rámech uloženy pomocí “U“ těsnění bez lepení a jsou ze zadní strany podlepeny bezpečnostní fólií. Montáž skla pomocí těsnění zabraňuje kontaktu skel s hliníkovým rámem. Často používaný silikon místo těsnění časem degraduje a spoj není rozebíratelný. Díky nižší hmotnosti dveří spolehlivě fungují tlumené dotahy.

Konkurence, která chce zákazníka získat jen cenou, nepoužívá celorámovou konstrukci. Posuvné dveře tvoří 18 mm LTD s madly naraženými po bocích. Dveře mají velkou hmotnost a nadměrně zatěžují pojezdy. Skleněné výplně často nejsou bezpečnostní a do profilu jsou vlepeny pomocí silikonu nebo nalepeny na LTD (dvojnásobná hmotnost), kdy dochází k průhybu dveří. Tlumené dotahy dlouhodobě nefungují.

[ Výhody kování pro 10mm výplně ]

Nízká celková hmotnost dveří a tím větší životnost mechanických částí, především pojezdů

Skleněné výplně jdou vyměnit. Jsou osazeny do kování v těsnění ve tvaru „U“ s možností jejich snadné výměny – nejsou lepeny, ale jen vloženy.

Skleněné výplně vždy splňují požadavky bezpečnosti – bezpečnostní folie je vždy nalepena za zadní strany, nebo je použito sklo certifikované výrobcem – např. mléčný nebo čirý connex.

Záruka až 10 let.

Praktičnost, lepší komfort otevírání dveří a celkový jemný design.

Široký výběr hliníkových profilů, oboustranné profily pro předělení prostorů. Možnost dřevodekorů v hliníkovém kování za stejnou cenu jako stříbrný elox, kování v bílé i černé barvě a další RAL barvy.

Možnost výroby vyšších dveří než 2700mm.

Možnost výroby širších dveří než 1200mm – širší dveře lze vyrobit, ale je třeba konzultovat s výrobou.

Dveře můžete snadno složit až na místě montáže – nemusíte čekat na vytvrdnutí lepidel atd..

Výplň dveří lamino v téměř 80 základních dekorech (Kronospan, Egger) v tloušťce 10mm a 12mm, lze dodat i všechny ostatní LTD dekory – po konzultaci s výrobou.

Menší pnutí slabšího materiálu nezpůsobuje častý průhyb dveří jako v tl. 18 mm.

Prakticky vyřešený tlumený dotah, spolehlivě funguje a díky nižší váze dveří je méně zatěžován.

Systémy Mline AL 50 – uložení skla do silikonového těsnění

Nejbezpečnější a nejkvalitnější způsob montáže skla do posuvných dveří.

Díky těsnění nedochází ke kontaktu skla a hliníkového profilu.

Montáž dveří na sucho – je rozebíratelné v případě jakéhokoliv poškození skla.

správné uložení skla Záruka 10 let

[ Nevýhody kování pro 18mm výplně ]

Vysoká celková hmotnost a tím větší zatížení mechanických částí, hlavně pojezdů.

Horší komfort při otevírání dveří – čím těžší, tím se hůře otevírají. Těžké dveře můžou poškodit skříň při jejich dorazu (v podstatě ji zbořit).

Skleněné výplně jsou vloženy do drážky v hliníkovém profilu a zalepeny silikonem (sklo doléhá přímo na hliník) a může se poškodit při dorážení na bok skříně. Výplň může být volná a vydávat nežádoucí zvuky.

Skleněné výplně můžou být jen v tloušťce 4mm – mléčné sklo se může použít jen satinato (matelux) nebo lacomat – které však nejsou bezpečnostní.

Záruka maximálně 2 roky.

Omezený výběr hliníkových profilů, nelze řešit oboustranné dveře pro předělení prostorů.

Možnost výroby dveří jen do výšky 2650mm.

Možnost výroby dveří jen do šířky cca 1000mm – pak překračují dovolenou váhu.

Větší pnutí silnějšího materiálu způsobuje průhyb dveří – nutno použít vyrovnávací kování.

Tlumený dotah bývá díky váze dveří více namáhán a většinou dobře nefunguje.

nesprávné uložení skla nesprávné uložení skla

Tlumení

Skříň s kompletními dotahy je funkčně o třídu výše. Většina výrobců má s dotahy špatné zkušenosti, pro svoji jistotu je ani aktivně nenabízí.

Naše provedení tlumení funguje bezproblémově, protože:

Středový tlumič poskytuje opravdu komfortní zavírání posuvných dveří, nedá se porovnat jen se stoperem (brzdou v dolní kolejnici). Stoper se časem posouvá z pozice, při přejetí stoperu dochází k rázům a skokům, které dveře poškozují a nejdou vystředit. Tlumiče navrhujeme a montujeme do uzavřených pozic dveří.

Tlumič je funkční, jednoduché konstrukce, lze snadno vyměnit a je levný!

Dorazové kartáčky

Použití kartáčků odpadá v případě, že použijeme tlumené dotahy. Dorazové kartáčky nicméně dodáváme a je na vás, zda je při montáži použijeme. Pro funkci posuvných dveří nejsou zásadní. Pro kování v bílé barvě dodáváme bílé kartáčky.
Dorazové kartáčky doporučujeme v případě, kdy dveře doráží přímo ke zdi bez použití vnějšího boku nebo lišty.
Zadní protiprachový kartáček nedoporučujeme. Je totiž vysoký, po namontování se často protlačí na zadní křídlo, sbírá částečky prachu, a naopak se stane kartáčkem "prachovým".